ZÁKLADNÍ ŠKOLA  A  MATEŘSKÁ ŠKOLA 

JAVORNICE

O NÁS 

Základní škola a mateřská škola Javornice se nachází v podhorském regionu rychnovského okresu. Jako plně organizovaná škola vyučujeme v devíti ročnících cca 140 žáků, z nichž polovina dojíždí z okolních horských obcí a také z Rychnova nad Kněžnou, nedalekého okresního města.

Hlavní přednosti naší školy  >>>

Our school is located at the foothills of Orlické hory (sometimes called Eagle Mountains) in the north-east Bohemia. The school operates a nursery school (children aged 3 - 4), kindergarten (pre-school classes for children aged 5 - 6), and a nine-class "basic" school, i.e. primary grade (classes 1 - 5) and lower-secondary grade (classes 6 - 9).
At the present, the school educates about 140 pupils and students, half of which commute to Javornice not only from neighbouring mountain villages, but also from Rychnov nad Kněžnou town, the centre of the district.